A rimaszombati hősi huszáremlékmű rekonstrukcióját Alsópokorágyon 2026. május 16-án ünnepélyes keretek között avatták fel.

Az eredeti rimaszombati II. világháborús huszáremlékművet Nagy Kálmán huszárezredes kezdeményezésére 1943. október 6-án avatták fel Szabatka-pusztán, a huszárlaktanya udvarán, alsópokorágyi kövekből emelve a Donnál hősi halált halt huszárok emlékére.
Az emlékmű a történelem viharait is túlélte, és az elmúlt három évtizedben csendes megemlékezések helyszíneként szolgált. Miközben a területet a Szlovák Földalap elkobozta.

2025 nyarán a párkányi Memoriae Patrum Egyesület kezdeményezésére lebontották, helyette pedig a kicsinyített mását kívánták elhelyezni a köztemetőben. A döntés széles körű megdöbbenést és ellenállást váltott ki, amely példás összefogást hívott életre. Az újjáépítettés mellett döntöttek az alsópokorágyi református temetőben. A kivitelezéssel az Orosz Örs vezette Sine Metu Egyesületet bízták meg. A támogatókat meggyőzve és Ohrné Bedő Csillával, Nagy Kálmán unokájával egyeztetve, az eredeti tervrajzok alapján új emlékoszlop készült, amelyhez a régi darabjait is felhasználták.
Az újjászületett huszáremlékművet avatásán beszédet mondtak: Illésfalvi Péter hadtörténész, Ohrné Bedő Csilla a néhai Nagy Kálmán huszárezredes unokája, Móczár Gábor a NÖRI főigazgatója, Orosz Örs a Sine Metu egyesület elnöke, Halász Attila a Magyar Szövetség Rimaszombati járási elnöke, közremőködött az Andrássy Dénes férfikar.

Egyesületünk nevében koszorút helyezett el Horváth Domokos alelnök és Virágh Szabolcs.

Forrás, fotók: Felvidék.ma

