Nemzeti Ünnepünk alkalmából Budavárban, a Királyi Lovardában tartott csapatunk gyalogsági bemutatókat és játékos toborzókat a gyerekeknek. Tüzéreink a bejáratnál ágyúnkat és a tüzérségi eljárásokat szemléltették. Díszjárőr csapatunk a Palota teljes területén menetelt hol dobszóra, hol zenészeink kíséretében huszárdalokat énekelve.
Csapatunk 2015-2022 között március 15-én mindig a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Forradalmi Forgatag rendezvényén szerepelt, a Kapisztrán téren pedig kisebb hadijátékokat is bemutattunk ágyúlövésekkel és gyalogsági sortüzekkel, szuronyharccal. A múzeum átalakítása miatt a rendezvény idén már nem került megtartásra, így örömmel tudtuk vállalni a Várkapitányság és a Várkert Bazár felkérését Nemzeti Ünnepünkre és áttettük a “főhadiszállást” a Csikós udvarban elhelyezkedő, csodálatosan újjáépített Királyi Lovardába.
A Lovardában fő feladatunk a honvéd gyalogság bemutatása volt, a honvéd katona egyenruhájának, felszerelésének, fegyverzetének rövid bemutatása és alaki, harcászati mozgások szemléltése volt, amely komoly feladat volt a helyszűke és az örömteli teltház miatt.
A gyermekek kedvence a játékos toborzó volt. Jánosi Attila őrvezető kardos verbunkot adott elő népi zenészek (Tankó Gábor hegedűs és Bán Richárd brácsás) kíséretével.
A korhű verbunkos után megkezdődött a játékos toborzó, a bátor gyerekek “beálltak” katonának, felsorakoztak vonalban, fejükre ajándék papírcsákót kaptak, kezükbe fakardokat, fapuskákat. és megkezdődött a “kiképzés”. A kardokkal huszárvágást, a puskákkal szuronydöfést tanultak, mindezt “harczi” kiáltással, amelyet nagyon élveztek.
A fegyverekkel történő gyakorlat után a menetelést tanulták meg, menetoszlopban tettek több kört zeneszóra a szülők tapsa mellett.
A családoknak lehetőségük volt a honvéd fegyverzetet, felszerelést megtekinteni, fotozkodni, nagyon sok kérdést kaptunk, öröm volt látni a nagy érdeklődést.
A bemutatók mellett szemléltető ezsközöket is vittünk, a gyalogságról és tüzérségről készült nagyméretű rollupokat és a honvéd tüzérségről egy mini terepasztalt 3D-s makett katonákkal, amelyeket Horváth Domokos őrmesterünk készít.
Tüzér csapatunk a Lovarda bejárata mellett szemléltette a honvéd tüzérség működését.
Ágyúnk, amely az egyetlen megmaradt eredeti Gábor Áron ágyúnak kétharmados kicsinyített korhű változata az érdeklődés központjában volt, sok kisgyereke felmászott rá egy-egy fotó kedvéért, tüzéreink pedig megmutatták a töltés, irányzás, lövés elméletét.
A nap folyamán több kört tettünk a Palota területén díszjárőr szolgálatban.
A szobroknál, mint a Mátyás kútnál, a Savoyai szobornál megálltunk, tisztelegtünk, majd a nézők felé fordulva adtunk lehetősléget a közös fotózásra.
A díszjárőr menetelés váltakozva dobszóra és huszárdalokat énekelve zenére folyt.
Díszjárőr menetvonalunk a világörökség legszebb helyszínei között vezetett, a Nemzei Hauszmann Program keretében a Budavári Palotanegyedben újjáépített Szent István terem, a Főőrség épülete és a Karakas pasa tornya is szerepel idén a világ legszebb helyszíneiről szóló listán.
A Szent István teremben is díszelegtünk, a Szent Korona másolata előtt pedig fegyverrel tisztelegtünk.
A Sándor Palotához is átvonultunk és tisztelegtünk a Köztársasági Elnöki Hivatal előtt, majd befordulva a nézők előtt is.
A huszár díszegységgel többször találkoztunk, minden alkalommal menetből tisztelegtünk a lovasságnak.
A Pesti 1. Honvédzászlólj hagyományőrző honvédjei Heim Sándor hő. alezredes vezetésével kiegészítették csapatunkat, köszönjük a szíves együttműködésüket.
Kállay Gergely honvédünk átvehette a Cserey Ignác Érdemérem zászlóalj változatát, csapatunkból minden évben az a hagyományőrző kapja, aki a legtöbbet szerepelt a rendezvényeken és példamutatóan tevékenykedett.
Fiatal kádét katonáink is velünk voltak, sokat segítettek a programelemeknél és maguk is tartottak kisebb bemutatókat, válaszoltak az érdeklődők kérdéseire.
Beszámolók a napi híradókban:
Fotótárak:
Pető István fotói:
Berlinger Dorottya és Cseh Zoltán fotói: