Csíksomlyó lelkülete a hitből fakadó remény, a közösségi zarándoklat élménye és a nemzeti összetartozás érzése, a ’48-as hagyományőrzés pedig a szabadság emlékezete – így kapcsolódott öttagú honvéd zarándok csapatunk a búcsúhoz.
‘A’ típusú honvédzászlónk, a magyar „barokk” címer mellett Máriát a kisded Jézussal ábrázolja, felemelő érzés volt a csíksomlyói nyeregbe felvinni és együtt imádkozni a szétszórt magyar közösségek képviselőivel.
A Hármashalom-oltárnál megtartott szentmise főcelebránsa és szónoka Székely János szombathelyi megyéspüspök volt, aki megköszönte az erdélyieknek, hogy ragaszkodnak őseik hitéhez, az anyanyelvükhöz és Krisztushoz. „Köszönjük, hogy néha tisztábban látjátok, mi az igazi érték, mint mi, anyaországiak. Köszönjük nektek a jég hátán is megélő talpraesettséget, a bajok között is megőrzött erőt, a bölcsességet és vendégszeretetet. Mindannyiunk számára nagy példa és erőforrás ez a hűség, egyenesség, derű, kitartás és hit” – idézte a szónokot a Székelyhon. A püspök a nehézségek leküzdéséről és a közös jövőépítésről is beszélt, majd Márton Áront idézve kiemelte, hogy mindezt nem mások ellenében, hanem mindenkinek a jogait és kultúráját tiszteletben tartva kell tenni.
A nyeregben nagyok sok bajtárssal, baráttal találkoztunk, csodás érzés ott köszönteni egymást.
Csapatunk tagjai a telki-budajenei-budakeszi zarándokcsoporttal érkezett Gyimesbükkre, ahol pénteken a Rákóczi vár avatásán, vasárnap pedig a gyimesbükki búcsún vettünk részt.
Zarándokcsoportunkkal utazott Lupus atya, piarista szerzetes, matematika-fizika-technika szakos tanár, a Mária Rádió önkéntes műsorkészítője, a budakeszi Makkosmária kegyhely lelkésze, aki lelki vezetőnk volt az ötnapos zarándokútunkon. A csapatunk világi vezetője Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója, a Telki Kultúra Alapítvány elnöke volt.







