2024. január 21-én a Magyar Kultúra Napja alkalmából Túrkevén, Balogh Márton szülőhelyén a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség és a Vitézi Ének Alapítvány országos vetélkedőt hirdetett meg. A verseny fő tematikája Balogh Márton kiváló énekes örökségének felélesztése, életben tartása és ezen belül a katonakultúra egyik fontos eleme a katonadal.
Balogh Mártont igazán 1981-ben ismerte meg az ország, amikor is megnyerte a televíziós „Röpülj páva” népdalverseny nagydíját. Rendkívüli hangjával, autentikus előadásmódjával és megnyerő személyiségével szinte beénekelte magát a köztudatba. Ettől kezdve haláláig (2010) a Honvéd Együttes énekes szólistája volt. Mindvégig a huszárnóták, bakanóták, katona- és bordalok, a népi- és katonai hagyományőrzés, valamint a hazaszeretet kivételes hangú, állhatatos és egyben egyedi képviselője- és tolmácsolójaként élte művészi és egyéni életét.
Erre az emlékversenyre neveztem be a Budai 2-ik Honvédzászlóalj hagyományőrzőjeként és teljes mértékben élvezhettem az egyesület támogatását. Vavrinecz András szakmai segítségével, háromszéki katonadalokkal a tarsolyomban indultam május 11-én Kiscsőszre, a második regionális válogatóra. Akkor még zenekarral készültem a produkció bemutatására Tankó Gábor szentegyházi muzsikus barátommal. Néhány óra gyakorlás után a jelenlévők közül másodikként léptem a színpadra. A kezdeti izgalom hamar elszállt, és igen jól éreztem magam a produkció közben. A megmérettetést követően a zsűri értékelte a fellépőket és itt jelentették be, hogy továbbjutottam a döntőbe. Ennek időpontja szeptember 14.-én volt. Ide már zenekar nélkül jelentkeztem.
A helyszín a Stefánia Palota és Honvéd Kulturális Központ színházterme volt. Családommal utaztam oda, de nagy örömömre néhány bajtársam is megjelent szurkolóként a helyszínen. A meghallgatások szépen sorban haladtak, talán kicsit több mint tucatnyian voltunk, versenyzők. Zászlóaljunk egyenruhájában léptem színpadra és elénekeltem a repertoáromat. A közönség reakciójából éreztem, hogy ez jól sikerült.
A verseny után a zsűri értékelte a hallottakat, de eredményt még nem hirdettek. Ez csak közel két óra múlva történt meg a gálaműsor kezdete előtt. Nagy izgalommal vártam az eseményt. Mindjárt a ceremónia elején hallom a nevem. Harmadik helyezést értem el, aminek én rendkívül megörültem. Országos megmérettetésen ez igen jó eredmény. Dísztőrt és oklevelet vehettem át, majd kezdődött a gálaműsor. Közel három órán át tartott a program, de így is csak töredékét sikerült Balogh Márton életművének feleleveníteni.
Köszönöm a rendezvény szervezőinek és személyesen Aranyos Károlynak a Honvéd Együttes egykori igazgatójának és Székely Tibornak a Magyar Huszár- és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnökének!
A verseny fővédnöke: Vargha Tamás a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes, országgyűlési képviselő
A verseny szakmai támogatója: Honvédelmi Minisztérium
A verseny média támogatója: Folk Magazin
A zsűri:
• Rossa László, Tinódi Lantos-díjas zeneszerző, zenei dramaturg, tanár, társelnök
• Szvorák Katalin, Kossuth- és Liszt-díjas népdalénekes, előadóművész, tanár, társelnök
• Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas, Érdemes művész koreográfus, táncművész, a Nemzet Művésze
• Vavrinecz András, Martin György-díjas népzenész, zenetanár, zenekutató
• Székely Tibor, Martin György-díjas hagyományőrző ezredes, a Magyar Huszár- és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnöke
• Bakonyi István, József Attila-díjas irodalomtörténész, író, kritikus, főiskolai tanár, a Csoóri Sándor Társaság elnöke
• Navratil Andrea, Liszt-díjas népdalénekes, előadóművész, tanár
Jánosi Attila, zászlótartó őrmester, Budai 2. Honvédzászlóalj
Fotók: Cseh Zoltán és Berlinger Dorottya