Október 13-án a Budai Várban a Főőrség szervezésében izgalmas családi napon léptünk fel. A rendezvénysorozat a magyar történelem jeles napjait idézi fel, október közepén Hadik András berlini portyájáról emlékeztünk meg. A Királyi Lovardában a kuruc korszak és az 1848/49-es szabadságharc kardos toborzó bemutatói voltak a fő műsorszámok.
A rendezvény három helyszínen zajlott: a Hunyadi udvaron csülök és császármorzsa kóstoló, a Budavári Lovardában 48-as toborzó és színes gyerekprogramok, a Csikós udvaron pedig Hadik András berlini portya jelenete várta a gyermekeket, szülőket, turistákat.
A Csikós udvaron a Hadik jelenetben résztvevő csapatok dísz-szemléjével vette kezdetét a rendezvény, több hagyományőrző csapat is delegált tagokat a Hadik lovas huszárok, a porosz és a császári gyalogság és tüzérség megjelenítéséhez.
A Hadik András híres, 1757. évi berlini portyájára emlékező bemutató alapvetően nem hadijáték volt, a sok kisgyerek, turista és a zárt tér miatt a nagy hanghatással járó lövések elmaradtak, de a harci jelenetek így is izgalmasak voltak és nagyon tetszettek a gyerekeknek.
A berlini betörés jelenetét 2 óránként, összesen háromszor mutatták be a hagyományőrzők a Csikós udvaron. A jelenet történelmi hátteréről, a történésekről Lázár Balázs történész mesélt, az összegzés angolul is elhangzott a turisták számára. Lázár Balázs a korszak egyik legkiválóbb történésze, a Hadik portyáról írta egyik legismertebb könyvét, a Hadik Berlinben c. alkotást.
A Hadik portyajelenet előadása nem kis feladat volt, hiszen a korszaknak nincs közvetlen hagyományőrző csapata, a jelenetekhez a filmgyárból a Hadik filmben használt egyenruhákat tudtuk bevetni.
A berlini jelenet a császári előőrs felderítésével kezdődőtt, a porosz várőrség sortüzekkel fogadta őket, majd rövid szuronyharc után megfutamította őket.
Beérkezett az osztrák tüzérség, majd második lövéssel virtuálisan szétlőtték a berlini főkaput.
Ekkor megérkeztek a Hadik huszárok, akik természetesen a jelenetek főszereplői voltak, ők kaszabolták le a porosz gyalogságot, akik szuronnyal próbáltak védekezni, de többségük elesett.
Az életben maradottakat pedig a császári gyalogság fogta el egy kis szuronyharc után.
A jelenet végén a hagyományőrzők díszmenetben haladtak el a nézők előtt.
A Hadik korszak mellett az 1848/49-es szabadságharc honvéd gyalogságát és tüzérségét jelenítettük meg. A Csikós udvaron háromfontos ágyúnkat mutatták be tüzéreink, a többségében eredeti gyalogsági és lovassági fegyvereket és dobot pedig fegyverkiállítás keretében mutattuk be – nagy volt az érdeklődés!
A Királyi Lovardában is sorakoztak a gyerekprogramok. A fő attrakció a kuruc és a 48-as toborzó volt, Jánosi Attila hő. őrmesterünk, táncművészünk mindkét korszaknak bemutatta a jellegzetes toborzótáncait, ahogy illik, csizmában és sarkantyúval.
A tánchoz a zenét profi népi zenekar, a híres Üsztürü zenekar szolgáltatta.
A zenekar mellett Dr. Agócs Gergely népzenész, érdemes művész kísérte tárogatón, bőrdudán a toborzó táncokat.
A kurucos kard fölött táncolást páros tánc is követte, nagy siker volt a pörgős bemutató.
A kuruc toborzó után Berlinger Gábor hő. százados vette át a szót, a gyerekeket elröpítette 140 évvel későbbre, a szabadságharc kezdetéhez, amikor is a Budai 2. Honvédzászlóalj toborzása megkezdődött. A zászlóalj történetéről, a honvéd gyalogos felszereléséről, harcászatáról mesélt röviden, közben a honvéd katonán mutatta be a fegyverzetet és az egyenruhát.
A rövid bemutató végére megérkezett a toborzó táncos, immár 48-as egyenruhában és elkezdődött a szabadságharc kardos verbunkja.
A tánc után indulhatott a toborzás, a gyerekek tömegével álltak be honvédnek, több, mint 50 papírcsákó került a fejecskékre, fakard, fapuska a kezekbe.
Gyors kiképzés következett, megtanultak bánni a fegyverekkel és a menetelést is elsajátították!
A gyerekek felszerelésében katonáink és markotányos hölgyeink segédkeztek.
A táncos bemutatók mellett a katonadal tanításnak is nagy sikere volt – nemcsak a gyerekek énekeltel velóünk, hanem a szülők, nagyszülők is, aminek külön is örültünk! A legügyesebb gyerekek ajándék papírcsákót is kaptak.
A Lovardában a Főőrség szervezésében számos más gyerekprogram is elérhető volt: bábelőadás, arcfestés, kézművessarok, csillámtetkó, babasarok, hajfonás, a Csikós udvaron pedig pónilovagoltatás állt a gyerekek rendelkezésére.
Köszönjük a Főőrségnek a csodás programot, kiváló szervezést, elsősorban Bottyán István ügyvezetőnek és Muhari Tamara rendezvényszervezőnek!
Fotók: Cseh Zoltán és Berlinger Dorottya – PRO ART FOTÓ