Októberi megemlékezéseink

Csapatunk az 1848/49-es szabadságharc mártirjaira emlékezett több helyen október első napjaiban.

Budakeszi megemlékezés

Október 4-én az aradi vértanúkra emlékeztünk Budakeszin a Nagy Sándor József Gimnázium és a Budakeszi Széchenyi István Általános Iskola diákjainak közreműködésével. Zászlóaljunk két honvédje adott díszőrséget a megemlékezésen és koszorúzáson.

Gróf Batthyány Lajos-díj átadó ünnepség

Október 6-án adták át a gróf Batthyány Lajos-díjat és a gróf Zichy Antónia-díjat a Fiumei úti sírkertben, a díszőrséget zászlóaljunk honvédei adták.

Lezsák Sándor József Attila-díjas költő, tanár, politikus kapta idén a gróf Batthyány Lajos-díjat, a mártír miniszterelnök feleségéről elnevezett gróf Zichy Antónia-díjat pedig Tímár Böske táncművész, táncpedagógus a Csillagszemű Gyermektáncegyüttes egyik alapítója vehette át vasárnap Budapesten, a Fiumei úti sírkertben tartott ünnepségen, ahol bemutatták az aradi vértanúk emlékére kibocsátott emlékérmet is.

A nemzet vértanúi utolsó leheletükig hittek a becsületben, a szabadságban és a jövőben. Hittek a nemzetben és mindenekelőtt Isten irgalmában – hangsúlyozta Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára az ünnepségen.

Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke hangsúlyozta: az idei év díjazottjai új világot teremtettek munkásságukkal, amelyet a kreatív erő, a kitartás, a tenni akarás és az értékteremtés jellemez.

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) főigazgatója szerint mindannyiunknak példát mutat Batthyány Lajos, Magyarország első miniszterelnöke, akinek mártíromsága 175. évfordulója alkalmából készült a NÖRI Sorsfordítók című animációs sorozatának egyik új része, amely az első magyar miniszterelnök életét és választásait mutatja be.

Forrás: Nemzeti Örökség Intézete

Érdi megemlékezés

Érden idén is a Kálvin téri református templom kertjében felállított emlékműnél idézték fel a magyar történelem egyik tragédiáját. Aradon 1849-ben ezen a napon végezték ki azt a tizenhárom magyar honvédtisztet, akik a megtorló hatalom szerint kiemelkedő szerepet játszottak az 1848–49-es magyar forradalomban és szabadságharcban.

A megemlékezésen beszédet mondott Aradszki András, térségünk országgyűlési képviselője, valamint Csőzik László, Érd polgármestere.

Forrás: Érd Most

Kopjafavatás Újszentivánon

Október 7-én Újszentivánon, Dr. Vass László hő. ezredes kertjében emlékeztünk az aradi tizenhárom vértanú tábornokra. Idén Poeltenberg Jenő tábornok emlékére avattunk kopjafát.

Vass ezredes úr által kialakított emlékhelyen már összesen 16 kopjafa emlékezik az aradi tizenhárom tábornokra és máshol hősi halált halt huszár és honvéd tisztekre.

Csapatunk koszorút helyezett el az ismeretlen magyar honvéd szobránál.

Megemlékezés az 1848–1849. évi országgyűlés mártírjairól

Koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak október 10-én az első népképviseleti országgyűlés 1849-ben kivégzett öt tagjának tiszteletére. Az Országgyűlés Hivatalának szervezésében és a Szemere Bertalan Általános Iskola közreműködésével megvalósult eseményen Kedves Gyula történész és Bese László, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánhelyettese mondott beszédet a 175 éve mártírhalált halt politikusok emléktáblájánál.

A rendezvényen az Országgyűlés elnökének koszorúját Juhász Zoltán, az Országgyűlési Múzeum főosztályvezetője helyezte el, a Szemere Bertalan Általános Iskola nevében Arapovics Miklós igazgató, a Szlovákiai Magyar Történelemtanárok Egyesülete nevében pedig Bese László, a szervezet elnöke koszorúzott. A Hagyományőrző Budai 2-ik Honvédzászlóalj díszőrséggel rótta le kegyeletét a mártírok előtt.

Az 1848-49-es szabadságharc bukása után rengetegen raboskodtak a katonai létesítményként szolgáló pesti Újépületben. Az erőd mellett végeztek ki öt jeles politikust, gróf Batthyány Lajost, báró Perényi Zsigmondot, Szacsvay Imrét, Csány Lászlót és Jeszenák Jánost. Az egykori Újépület északkeleti sarkának helyén, a mai Szabadság tér közelében emelt emléktábla 2019. október 7. óta őrzi az Országgyűlés mártírjainak emlékét.

Forrás: Parlament.hu