Szabadságharcunk 1848. őszi erdélyi toborzókörútját elevenítettük fel a székelyföldi huszárokkal és számtalan hagyományőrző csapat képviselőivel, idén már a 18. alkalommal megrendezésre kerülő Őszi Hadjáraton.
videó: Eusebiu Botezatu
A Szentegyházi Huszárbandérium és Gyermekfilharmónia által rendezett toborzó vonulásán, amely talán a legnagyobb erdélyi katonai hagyományőrző rendezvény, idén több mint hatvan lovashuszár és több, mint 50 szekéren többszáz néptáncos, zenész és vendég vett részt korhű viseletben.
A Budai 2. Honvédzászlóalj 11 honvéddel érkezett az eseményre, hozzánk csatlakoztak a málnásfürdői és zalai tüzérek hárman-hárman és két kecskeméti bajtársunk – így együtt adtuk ki a gyalogsági toborzó csapatot.
Az Őszi Hadjárat hagyományosan szentmisével kezdődik, majd koszorúzással emlékezünk az aradi tizenhárom mártír tábornokra. A huszárság mellett a honvéd gyalogságot képviselte zászlónk.
A hadjárat kiemelkedő fénypontja a Szentegyházi Gyermekfilharmónia és a Huszárbandérium közös koncertje, amely a dugig telt művelődési házban a hadjáratra történő lelki ráhangolódás csodálatos eseménye.
A hangverseny szünetében Berlinger Gábor a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség nevében köszöntötte a nézőket, átadta Székely Tibor elnök úr üzenetét és átadta a szövetségi érdemkereszteket: Ugron András obsitos tábornok arany, Sándor Péter huszár vicekapitány ezüst, Elekes Gellért huszár és Tankó Gábor honvéd-zenész bronz érdemkeresztet vehetett át.
Az MHKHSZ idén is kiemelten támogatta az Őszi Hadjáratot és számtalan tagegyesület hagyományőrzője képviseltette magát.
Az ünnepi hangverseny után Haáz Sándor tanár úr és Vesztergám Miklós tárogatóművész vezetésével nótaesten vettünk részt, hatalmas hangulatban takarodóig énekeltük a huszár- és népdalokat.
A szombati program a megszokott forgatókönyv szerint zajlott: a huszárok, honvédek, tüzérek, valamint a szekéren utazó helybéliek és vendégeik a szentegyházasfalvi huszárlaktanyától indultak a toborzó körútra. A gyalogság a települések szélén szekérről szállt majd dobpergéssel vonult be a toborzó helyszínekre.
A menet Szentkeresztbánya központjáig vonult, ahol felelevenítettük a Kossuth Lajos által elrendelt toborzót, amelyről Csikány Tamás hadtörténész mesélt az egybegyűlteknek. A honvéd toborzást évek csapatunk koordinálja, idén Jánosi Attila őrvezetőnk kardos verbunkjával kezdődött a toborzó.
A koreográfiában minden évben segítenek nekünk a Hüpörcsös Néptáncegyüttes táncosai is, ők állnak be a verbunkba és jelentkezenek először katonának.
A sorozás után toborzótánc következett, majd hatalmas táncmulatsággal végződött a rekvirálás.
A toborzó vonulás idén Szentegyházáról Kápolnásfaluba majd vissza a Hargita felöli oldalon tartott.
Az út kedvelt helyszíne a Szentegyháza feletti pihenőhely, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Hargitára és a városra és itt következik a várva-várt huszárvágta a bátrabb lovasok részvételével.
A második állomás Kápolnásfalu volt, ahol szintén ízelítőt nyújtottunk a toborzásból, majd a Homoródloka nevű szurdokban fogyasztottuk el a közös ebédet. Vesztergám Miklós barátunk egy szikla tetejéről tárogatózott.
A hadjárat estéjén a díszvacsorát követően az emlékérmek átadása következett, idén Knézich Károly honvédtábornokra emlékezően. A hosszú napot huszárbál zárta, hajnalig tartott a táncos mulatság.
Katona Szabolcs fotói:
Garamvölgyi György fotói: